CAPAROL DISBOPUR 458 PU-AQUASIEGEL | transparetna żywica poliuretanowa | 4 kg





Opis
CAPAROL DISBOPUR 458 PU-AQUASIEGEL | transparentna żywica poliuretanowa | 4 kg
Transparentna, wodorozcieńczalna, dwuskładnikowa żywica poliuretanowa do wykonywania powłok zamykających na twardych i bardzo twardych warstwach poliuretanowych i epoksydowych
Na powierzchniach ścian jako powłoka zamykająca dla farb Caparol SeidenLatex i Caparol Latex Satin 20 i Samtex 20.
Właściwości:
- Niskoemisyjna
- Dyfuzyjna
- Podnosi odporność na zarysowania twardych i bardzo twardych powłok poliuretanowych i epoksydowych
- Poprawia podatność powłoki na zmywanie
- Redukuje występowanie zabrudzeń spowodowanych ścieraniem gumy
- Jest odporna na chemikalia i promieniowanie UV
Przetestowana i zatwierdzona zgodnie z kryteriami AgBB dotyczącymi emisji lotnych związków organicznych z materiałów budowlanych przeznaczonych do wnętrz. Ocena programu AgBB (Komitet ds. oceny zdrowotnej materiałów budowlanych w Niemczech) została przyjęta przez władze ochrony środowiska i zdrowia za korzystną, szczególnie przy stosowaniu materiałów budowlanych w obszarze pobytu osób „wrażliwych” np. pomieszczenia w służbie zdrowia.
Wielkość opakowań: 4kg
Producent: CAPAROL
Barwa: Transparentna
Barwniki organiczne (np. kawa, czerwone wino, liście) oraz różne związki chemiczne (np. środki dezynfekcyjne, kwasy i in.) mogą powodować przebarwienia. Szlifujące użytkowanie może powodować zarysowania. Nie wpływa to na funkcjonalność powłoki.
Stopień połysku: Matowy
Składowanie: Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Okres przechowywania materiału w oryginalnie zamkniętych opakowaniach wynosi ok. 9 miesięcy. Materiał przechowywany w niższych temperaturach należy przed rozpoczęciem prac przenieść do pomieszczenia o temp. ok. 20°C.
Dane Techniczne:
- Gęstość: ok. 1,05 g/cm3
- Grubość warstwy suchej: ok. 44 µm/100 g/m2
- Ścieralność wg Tabera (CS 10/1000 obr./1000 g): 17 mg/30 cm2
Sposób użycia:
Wymagany stan podłoża:
Twarde i bardzo twarde podłoża poliuretanowe i epoksydowe, powłoki obsypane płatkami, oraz systemy Disboxid Multicolor-, Stonecolor-, i ArteFloor. Podłoże musi być nośne, mocne, stabilne, pozbawione luźnych cząstek, pyłów, olejów, tłuszczów, resztek startej gumy oraz innych substancji zmniejszających przyczepność.
Powierzchnie ścian, z powłoką farb: Caparol SeidenLatex i Caparol Latex Satin 20 i Samtex 20 w jasnych kolorach o współczynniku jasności (HBW) 100 - 60. Na tapetach z włókna szklanego Capaver® Glasgewebe można uzyskać szczególnie mocne powierzchnie. Zastosowanie tapety z włókna szklanego innego producenta może powodować powstawanie zażółceń.
Nie stosować na podłożach chłonnych tj. np. beton jastrych lub drewno
Przygotowanie podłoża:
Podłoże dokładnie oczyścić (zamieść, odkurzyć, szczególnie dokladnnie oczyścić powierzchnie obsypane płatkami) tak aby spełniało powyższe wymagania.
Na nowych powłokach wykonanych żywicami reaktywnymi następnego dnia wykonać warstwę zamykającą. W wypadku dłuższej przerwy technologicznej przed wykonaniem warstwy zamykającej powierzchnię przeszlifować papierem ściernym drobnoziarnistym.
Stare powłoki zmatowić (przeszlifować). Nie używać papieru gruboziarnistego aby nie zarysować podłoża! Zadrapania i nierówności nie zostaną wyrównane przez powłokę uszczelniającą.
Przygotowanie materiału:
Utwardzacz dodać do masy podstawowej i intensywnie wymieszać mieszadłem elektrycznym pracującym na niskich obrotach (maks. 400 obr./min). Rozmieszany materiał przełożyć do innego pojemnika i ponownie dokładnie wymieszać, aż do uzyskania pozbawionej smug masy o jednolitym kolorze.
Proporcja mieszania Masa: Utwardzacz = 5 : 1 części wagowo
Sposób nakładania:
Nakładać wałkiem poliamidowym (np. Rotanyl 11 mm, Fa. Rotaplast) Aby uzyskać równomierną optykę nakładać „mokrym w mokre”. Przy nakładaniu wałkiem w celu uniknięcia różnic kolorystycznych, nakładać bez przerw w jednym cyklu roboczym.
Układ warstw na przygotowanych podłożach:
Powierzchnie gładkie Nakładać równomiernie, cienką warstwą ruchami krzyżowymi. W celu uniknięcia różnic, nakładać bez przerw w jednym cyklu roboczym.
Powierzchnie antypoślizgowe Do żywicy dodać 2 – 3 % wagowo kulek szklanych DisboADD 947 Glasperlen Fine, dokładnie wymieszać i nakładać tak jak opisane wyżej powierzchnie gładkie. Podczas prac materiał od czasu do czasu zamieszać.
Zużycie:
Powierzchnie gładkie:
DisboPUR W 458 80–120 g/m2 * na jeden cykl roboczy
Powierzchnie antypoślizgowe:
DisboPUR W 458 DisboADD 947 Glasperlen Fine ok. 130 g/m2 ok. 4 g/m2
* W wypadku szorstkich podłoży jak np. posadzka z systemu Disboxid Stonecolor (wewnątrz i na zewnątrz) konieczne jest nakładanie materiału w dwóch cyklach roboczych. Dokładne zużycie można ustalić wyłącznie na podstawie prób bezpośrednio na obiekcie.
Czas przydatności do obróbki po rozrobieniu, zmieszaniu:
Ok. 90 min. w temp. 20°C i względnej wilgotności powietrza 60%. W wyższych temperaturach czas gotowości do obróbki ulega skróceniu, a w niższych wydłużeniu.
Uwaga: Koniec dopuszczalnego czasu przydatności do obróbki jest optycznie niezauważalny. Jego przekroczenie może spowodować widoczne różnice w połysku lub barwie powłoki, a także obniżenie wytrzymałości materiału i zmniejszenie jego właściwości sczepnych. Nierównomierne rozprowadzenie materiału powoduje widoczne różnice w połysku lub odcieniu powłoki. Unikać zbyt obfitego nakładania materiału (większego niż 200 g/m2 ) ponieważ powoduje ono tworzenie się pęcherzy powietrza w powłoce. Zapewnić intensywną wymianę powietrza w pomieszczeniu w trakcie schnięcia i twardnienia powłoki.
Warunki obróbki:
Żywicy nie nakładać przy temperaturze niższej niż 10°C lub w temperaturze niższej od temperatury punktu rosy ponieważ może to spowodować wystąpienie trwałych białych przebarwień. Minimalna temp. obróbki dla materiału, otoczenia i podłoża wynosi 10°C a temp. maksymalna 25°C. Względna wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. Temperatura podłoża musi być zawsze przynajmniej o 3°C wyższa od temp. punktu rosy
Czas schnięcia:
W temp. +20°C i przy względnej wilgotności powietrza 60% warstwa nadaje się do chodzenia i dalszej obróbki po ok. 1 dniu. Po 3 dniach powłoka jest odporna na obciążenia mechaniczne, a po 7 dniach całkowicie stwardniała. W niższych temperaturach proces twardnienia warstwy ulega wydłużeniu.
Czyszczenie narzędzi:
Natychmiast po użyciu i na czas przerw w pracy myć wodą lub ciepłą wodą z mydłem.