
CAPAROL DISBOPOX 443 | grunt epoksydowy | 5 kg





Opis
Wodorozcieńczalna, transparentna, dwuskładnikowa (2K) żywica epoksydowa do gruntowania i impregnowania podłoży mineralnych. Dzięki zminimalizowanej emisji LZO (lotnych związków organicznych) polecana jest do stosowana w pomieszczeniach pobytu osób „szczególnie wrażliwych” jak np. ośrodkach zdrowia, szpitalach, szkołach, przedszkolach itp. Przeznaczona do bezbarwnej impregnacji podłoży mineralnych. Do gruntowania podłoży pod późniejsze wodorozcieńczalne posadzkowe powłoki epoksydowe.
Producent: CAPAROL
Opakowanie: 5 kg
Kolor: Bezbarwny
Zużycie: Ok. 200 g/m2 materiału w stanie rozcieńczonym lub nierozcieńczonym na jedną warstwę na podłożach chłonnych.
Właściwości:
- Dyfuzyjna dla pary wodnej.
- Odporna na różne chemikalia.
- Można ją nanosić na matowo - wilgotne powierzchnie na bazie cementu.
- Wodorozcieńczalna
- Niskoemisyjna o zminimalizowanej emisji LZO, podlega kontroli i nadzorowi TÜV
Wymagany stan podłoża:
Wszystkie podłoża mineralne (np. beton, jastrych cementowy, anhydrytowy, magnezjowy). Podłoże musi być mocne, nośne, stabilne i pozbawione luźnych cząsteczek oraz innych substancji zmniejszających przyczepność, np. pyłów, pozostałości gumy, olejów i pyłu cementowego. Cementowe, wzbogacone tworzywem sztucznym masy wyrównawcze należy sprawdzić pod kątem przydatności do pokrycia. Twarde jastrychy, beton z dodatkami oraz powierzchnie które będą poddawane obróbce chemicznej (np. środkiem do pielęgnacji świeżego betonu), muszą zostać intensywnie przygotowane mechanicznie (szlifowanie i śrutowanie). Ewentualnie przygotować powierzchnię próbną. W wypadku stosowania DisboPOX W 443 jako warstwa gruntująca pod późniejsze powłoki posadzkowe muszą być spełnione poniższe wymagania: wytrzymałość podłoża na odrywanie musi wynosić średnio min. 1,5 N/mm2 . Minimalna wartość jednostkowa nie może być mniejsza od 1,0 N/ mm2 . Podłoża muszą osiągnąć wilgotność wyrównawczą, która nie może przekraczać: Beton i jastrych cementowy: max 4% Jastrych anhydrytowy max 1 %
Przygotowanie podłoża:
Podłoże przygotować przy użyciu odpowiednich metod np. metodą śrutowania frezowania lub szlifowania tak, aby spełniało opisane wyżej wymagania. Nie nośne powierzchnie, gładkie powierzchnie bloczków cementowych i zanieczyszczenia należy intensywnie mechanicznie przygotować bądż usunąć. Pęknięcia i ubytki naprawić środkami Disbocret ® PCC-Mörtel lub masami szpachlowymi Disboxid EPMörteln. W trakcie obróbki nie stosować w otoczeniu materiałów zawierającch sylikon, ponieważ mogą uszkodzić powłokę.
Przygotowanie materiału:
Utwardzacz dodać do masy podstawowej i intensywnie wymieszać mieszadłem elektrycznym pracującym na niskich obrotach (maks. 400 obr./min) aż do uzyskania jednorodnej masy. Rozmieszany materiał przełożyć do innego pojemnika i w razie konieczności rozcieńczyć odpowiednią ilością wody (maks 5% wagowo). Ponownie dokładnie wymieszać.
Sposób nakładania:
W zależności od zastosowania pędzlem, wałkiem o krótkim włosiu lub natryskiem airless. Podczas nakładania materiał co jakiś czas zamieszać. W przypadku stosowania jako środek impregnujący może dojść do "zaognienia" podłoża. Na nierównomiernie chłonnych podłożach mogą wystąpić różnice w połysku i kolorze. Aby uzyskać jednorodną optykę, należy nakładać mokrym w mokre. Można ewentualnie podzielić powierzchnię na pola. Na tykających się powierzchniach stosować materiał z jednej szarży produkcyjnej. Znaczące przekroczenie grubości powłoki przy poszczególnych cyklach roboczych mogą prowadzić do zaburzenia w utwardzaniu i odspojenia powłoki.
Układ warstw na przygotowanych podłożach:
W przypadku wykonywania warstwy impregnującej lub powłoki zamykającej materiał należy rozcieńczyć maks 5% (wagowo) wody w zależności od chłonności podłoża i grubości warstwy. Odpowiednie aparaty natryskowe: aparat typu airless (wielkość dyszy 0,08 cala).
Gruntowanie chłonnych podłoży mineralnych pod późniejsze powłoki z materiałów wodorozcieńczalnych. Obfitą ilość materiału nanosić intensywnie i w jednym cyklu, równomiernie rozprowadzać okrągłym pędzlem lub wałkiem.
Impregnowanie / powłoki zamykające na chłonnych podłożach mineralnych. Materiał nanosić w jednym lub dwóch cyklach roboczych. W pierwszym etapie produkt nanosić okrągłym pędzlem, podczas drugiego - wałkiem o krótkim włosiu lub natryskiwać.
Czas schnięcia:
W temp. +20°C i przy względnej wilgotności powietrza 60% warstwa nadaje się do chodzenia po ok. 1 dniu. Po 3 dniach powłoka jest odporna na obciążenia mechaniczne, a po 7 dniach całkowicie zaschnięta. W niższych temperaturach czasy te ulegają wydłużeniu. W czasie utwardzania się żywicy (ok. 24 godz. przy +20°C ) chronić powierzchnię przed działaniem wilgoci, wystąpienie wilgoci w fazie schnięcia może powodować niepożądane zmiany na powierzchni oraz zmniejszyć przyczepność powłoki.