ATLAS WODER SX 25 KG





Opis
Zaprawa uszczelniająca
▪ technologia krystalizacji
▪ do izolacji fundamentów, piwnic i cokołów
▪ efekt samonaprawy powłoki i strukturalnego uszczelnienia podłoża
▪ odporny na pozytywne i negatywne parcie wody
▪ do renowacji obiektów silne zawilgoconych
Producent: ATLAS
Opakowanie: 25 KG
TECHNOLOGIA KRYSTALIZACJI
ATLAS WODER SX to produkt innowacyjny technologicznie – nie tylko skutecznie uszczelnia strukturę betonu, ale także dzięki efektowi krystalizacji, zamyka rysy o szerokości do 0,4 mm, które mogą wystąpić w podłożu już w trakcie eksploatacji. Rysy są zabudowywane przez sole nierozpuszczalne w wodzie, które krystalizując stopniowo tamują przeciek. Kryształy soli nabudowują się w szczelinach, aż do momentu całkowitego, szczelnego wypełnienia rys. Prowadzi to do uszczelnienia i zaniku sączenia wody. Krystalizacja izoluje powierzchnię i stanowi dodatkowe zabezpieczenie podłoża również w przypadku lokalnego uszkodzenia powłoki lub podłoża. Zapewnia to stałą i ciągłą ochronę przed wilgocią i wodą.
Właściwości:
ATLAS WODER SX produkowany jest w postaci suchej mieszanki wysokiej jakości cementów, żywic proszkowych najnowszej generacji, wypełniaczy mineralnych oraz środków modyfikujących i dodatków uszczelniających.
Może być stosowany jako warstwa ostateczna bez konieczności stosowania warstw wykończeniowych lub ochronnych – jest odporny na UV, mróz i starzenie. Jeżeli izolacja wykonana z ATLAS WODER SX będzie narażona na oddziaływania mechaniczne, np. na ruch pieszy, należy osłonić ją np. poprzez wykonanie posadzki, tynku niezawierającego gipsu albo okładziny z płytek mocowanej zaprawami klasy C2, np.: ATLAS GEOFLEX lub ATLAS PLUS.
Może być stosowany bezpośrednio pod płytki - jako hydroizolacja zespolona.
Skutecznie zabezpiecza mury ceglane i kamienne murowane na pełną spoinę.
Odporny na pozytywne i negatywne parcie wody:
- 7 bar (70 m słupa wody) w przypadku parcia pozytywnego, tzn. działającego od strony nanoszenia wyprawy,
- 5 bar (50 m słupa wody) w przypadku parcia negatywnego, tzn. działającego od strony przeciwnej do nanoszonej wyprawy. Posiada wysoką przyczepność: - minimum 1,5 MPa do typowych podłoży betonowych,
- minimum 1,45 MPa do cegły.
Odporność chemiczna – związana zaprawa jest odporna na komunalne ścieki, gnojowicę jak również agresywne wody gruntowe – środowisko klasy XA1, XA2, XA3. Siarczano-odporny - umożliwia zastosowanie również na ekstremalnie zasolonych powierzchniach (stężenie jonów SO4 -2 <5%), np. przy wykonywaniu izolacji przeciwwodnych w budynkach zabytkowych, w tym izolacji typu wannowego, aplikowanych od strony wewnętrznej na murach kamiennych, ceglanych i mieszanych. Bezpośrednio na powłokach izolacyjnych mogą być układane systemowe tynki renowacyjne ATLAS (produkty: ATLAS TRO, TRP, TR, TS, itp.).
Przywiera do podłoża bez gruntowania.
Wiąże bezskurczowo – w trakcie wiązania nie pojawiają się charakterystyczne dla zapraw cementowych rysy i pęknięcia skurczowe.
Możliwość aplikacji mechanicznej.
Przeznaczenie:
ATLAS WODER SX zabezpiecza przed negatywnym i pozytywnym odziaływaniem wody. Posiada bardzo szerokie spectrum zastosowania. Zalecany jest do wykonywania izolacji podziemnych części budynków, fundamentów, piwnic, cokołów, schodów zewnętrznych, balkonów oraz konstrukcji inżynierskich, np.: zbiorników na ścieki komunalne, gnojowice itp.
Jest szczególnie rekomendowany do izolacji zbiorników żelbetowych, jazów, przepustów, studzienek itp. - dzięki zdolności do samouszczelnienia mikrorys.
Może być stosowany do izolacji przegród budowlanych w obiektach zabytkowych, również na powierzchniach o wysokim stopniu skażenia solami budowlanymi.
Służy do wykonywania izolacji typu wannowego obiektów zawilgoconych.
Może być stosowany jako izolacja zespolona pod płytki ceramiczne - wewnątrz i na zewnątrz budynków na podłożach mineralnych np. podkładach cementowych, powierzchniach betonowych itp.
Umożliwia wykonanie skutecznego zabezpieczenia naroży i dylatacji wraz z zatopioną w nim taśmą ATLAS HYDROBAND 3G – zastosowanie taśmy (dozbrojenie powłoki) wymagane jest w miejscach koncentracji naprężeń - chroni krawędzie połączeń ścian i podkładów podłogowych oraz szczeliny dylatacyjne.
Może stanowić pierwszą powłokę izolacyjną na silnie zawilgoconych murach, umożliwiającą nakładanie zewnętrznych izolacji z powłok bitumicznych: np. masy typu KMB, np. IZOHAN WM-2K
Wykonanie hydroizolacji
Przygotowanie podłoża Podłoża muszą być równe, nasiąkliwe i porowate. Istniejące zabrudzenia, warstwy o niskiej wytrzymałości oraz wszelkie powłoki malarskie i substancje antyadhezyjne (powłoki bitumiczne) trzeba usunąć. Skucia wymagają też tynki wapienne oraz zmurszałe powierzchnie murów. Skorodowane spoiny trzeba usunąć na głębokość ok. 2 cm i wypełnić zaprawą cementową, np. ATLAS TRP. Głębokie ubytki i kawerny wymagają przemurowania, wypełnienia zaprawą cementową lub betonem. Wszelkie uskoki wyrównać. Podłoża o nieregularnej powierzchni i niejednorodnej strukturze (np. mury ceglane lub kamienne) należy wyrównać lokalnie lub pokryć w całości tynkiem renowacyjnym ATLAS TRP. Przed nakładaniem, podłoże należy nasycić wodą nie tworząc kałuż (podłoże matowo-wilgotne).
Szczegółowe wskazania dotyczące przygotowania podłoża, w zależności od jego rodzaju pokazane są w tabeli na końcu Karty Technicznej.
Przygotowanie masy
Materiał z worka należy wsypać do naczynia z odmierzoną ilością wody (proporcje podane są w Danych Technicznych) i mieszać mieszarką wolnoobrotową, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Przygotowaną w ten sposób masę należy wykorzystać w ciągu ok. 2 godzin.
Uszczelnianie – aplikacja ręczna
Powłokę uszczelniającą powinny stanowić co najmniej dwie warstwy hydroizolacji. Pierwszą nanosi się pędzlem, rozpoczynając od miejsc, w których zastosowane będą dodatkowo taśmy ATLAS HYDROBAND 3G. Akcesoria te należy zatopić w świeżo naniesionej masie ATLAS WODER SX. Zakład taśm powinien być większy niż 5 cm. Zaleca się nakładanie izolacji zarówno na podłoże, jak i na spodnią część taśmy. Taśmy po ułożeniu nie mogą być pofałdowane. Nadmiar materiału należy wyciskać spod taśmy przy użyciu szpachelki. Do nałożenia drugiej warstwy hydroizolacji można przystąpić w momencie kiedy pierwsza jest już związana. Drugą warstwę wykonuje się pędzlem lub za pomocą pacy stalowej o wielkości zębów:
– 6 mm dla izolacji typu średniego,
– min 8 mm dla izolacji typu ciężkiego.
Przy wykonywaniu izolacji typu ciężkiego należy założyć 3-krotną aplikację ATLAS WODER SX
Uszczelnianie - aplikacja agregatem Mechaniczne wykonanie hydroizolacji może odbywać się dwu- lub trzyetapowo, w zależności od zakładanego typu izolacji, tj. lekkiego, średniego czy ciężkiego. Hydroizolację typu ciężkiego uzyskuje się poprzez aplikacje trzyetapową.
Aplikacja pierwszej warstwy odbywa się poprzez narzut masy na podłoże w taki sposób, aby masa równomiernie i w 100 % pokrywała powierzchnię, tworząc warstwę o maksymalnej grubości 2,0 mm. Zaraz po aplikacji, jeszcze niezwiązaną masę należy wygładzić za pomocą pacy gładkiej lub pacą typu pióro, aż do uzyskania jednorodnej gładkiej powłoki.
Aplikacja drugiej i trzeciej warstwy może odbyć się po związaniu warstwy poprzedniej. Finalna, sumaryczna grubość hydroizolacji powinna wynosić nie mniej niż 2,5 mm (izolacja typu średniego) oraz 3,0 mm (izolacja typu ciężkiego). Całość pozostawić do wyschnięcia. W przypadku silnego naporu wody (ciśnienie pozytywne do 0,7 MPa, ciśnienie negatywne do 0,5 MPa) sumaryczna grubość izolacji powinna wynosić 5,0 mm.
Rekomendowany agregat: Agregat tynkarski WAGNER PC 1030. Dysza: 6 mm. Prędkość: 3 w skali 10-cio stopniowej. Ciśnienie robocze: 8 bar.
Prace wykończeniowe
Jeśli istnieje konieczność zabezpieczenia powłoki przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez naniesienie na nią tynku, posadzki lub okładziny, to można to zrobić po około 40 godzinach od nałożenia powłoki uszczelniającej. Szczegółowe dane dotyczące czasów sezonowania znajdują się w tabelce na końcu karty technicznej.