ATLAS STONER 4 KG





Opis
Gips szpachlowy do spoinowania bez użycia taśmy
▪ wysoka wytrzymałość i twardość
▪ doskonała aplikacja nawet w wysokich temperaturach
▪ łatwa obróbka – szlifowanie ręczne i mechaniczne
▪ do wyrównywania podłoża, naprawiania ubytków i rys, wypełniania bruzd
▪ łatwa aplikacja – bardzo dobra plastyczność
Producent: ATLAS
Opakowanie: 4KG
Zużycie: Średnio zużywa się ok. 0,5 kg na 1 mb połączenia płyt gipsowo-kartonowych. Zużycie zależy od grubości oraz kształtu i sposobu profilowania krawędzi płyt gipsowo-kartonowych.
Właściwości:
ATLAS STONER produkowany jest w postaci suchej mieszanki modyfikowanej specjalnymi polimerami i odpowiednio dobraną ilością włókien celulozowych. Zbrojenie włóknami - włókna poprawiają retencję wody, ułatwiając mieszanie i rozprowadzanie masy; po związaniu wzmacniają i zagęszczają strukturę utwardzonego gipsu, zwiększając jego odporność na ewentualne spękania. Plastyczność - jest łatwy i bardzo wygodny do nakładania, zarówno podczas wprowadzania pomiędzy płyty gipsowo-kartonowe, jak i podczas wygładzania i ostatecznego profilowania powierzchni. Zwiększona wytrzymałość – zapewnia trwałe, odpowiednio mocne i elastyczne połączenie na styku płyt gipsowo-kartonowych Niski skurcz podczas wiązania – brak wewnętrznych naprężeń powstających w warstwie gipsu zapewnia wysoką stabilność uzyskanego połączenia; masa jest stabilna, nie wciąga i nie pęcznieje. Długi czas gotowości do pracy po zmieszaniu z wodą - 60 minut.
Przeznaczenie:
Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych – bez konieczności stosowania dodatkowego zbrojenia w postaci taśm w przypadku płyt z fabrycznie ukształtowanymi krawędziami. Naprawianie powierzchni ścian i sufitów – zalecany na podłoża gipsowe, do miejscowych napraw powierzchni tynków gipsowych, gładzi lub płyt gipsowo-kartonowych.
Spoinowanie płyt:
Przygotowanie podłoża
Wymagania dla konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych:
• stabilne i dostatecznie sztywno zamocowane do podłoża za pomocą: - kleju, - łączników ATLAS M-System, - rusztu,
• zamocowane z pozostawieniem szczeliny ok. 2 mm pomiędzy sąsiadującymi płytami,
• odstęp między płytami a elementami konstrukcyjnymi budynku powinien umożliwić powstanie rysy kontrolowanej (dylatacji).
Wymagania dla krawędzi płyt gipsowo-kartonowych:
• krawędzie płyt docinanych na budowie należy sfazować nożem lub strugiem pod kątem ok. 45°,
• oczyszczone z kurzu i innych warstw mogących osłabić przyczepność,
• zagruntowane emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNIGRUNT ULTRA.
UWAGA:
• gruntowanie jest obowiązkowe w przypadku spoinowania płyt z krawędziami ciętymi i fazowanymi w warunkach budowy,
• zaleca się, aby spoinowanie płyt odbywało się po zakończeniu wszelkich prac mokrych w pomieszczeniach, przy stabilnej wilgotności i temperaturze otoczenia.
Przygotowanie zaprawy
Materiał z worka należy powoli wsypać do czystego pojemnika z wodą (proporcje podane są w Danych Technicznych), pozostawić do całkowitego nasiąknięcia, na ok. 3–5 min, a następnie mieszać ręcznie lub mechanicznie (mieszarką wolnoobrotową z mieszadłem do gipsu) przez 1 do 2 minut. Przygotowaną masę wykorzystać w ciągu ok. 60 minut od przygotowania.
Wykonanie spoinowania - bez użycia taśmy
Prace zaleca się prowadzić w dwóch etapach. W pierwszym zaprawę nakłada się poprzecznie do krawędzi płyt, bezpośrednio w przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi płytami, dążąc do pełnego i jak najgłębszego jej wypełnienia na całej grubości płyt.
Nadmiar zaprawy ściąga się i rozprowadza płynnym ruchem na całej długości spoiny. Tak wypełnione spoiny pozostawia się do stwardnienia powierzchni gipsu. W drugim etapie, zaprawę z nowego zarobu ponownie nanosi się na spoinę i rozprowadza do uzyskania równej i gładkiej powierzchni. Ewentualne nierówności po wysuszeniu szlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
Wykonanie spoinowania - z użyciem taśmy
Zaprawę nałożyć bezpośrednio w przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi płytami, dążąc do pełnego i jak najgłębszego jej wypełnienia na całej grubości płyt. W świeżo nałożoną masę wcisnąć taśmę (siatkową, papierową, fizelinową lub z włókna szklanego dla płyt ogniowych), tak aby dokładnie i bez fałd przylegały do podłoża.
Powierzchnię taśmy pokryć cienką warstwą gipsu i pozostawić do stwardnienia.
Po stwardnieniu gipsu nałożyć drugą warstwę szpachli o szerokości większej niż poprzednia. W przypadku spoinowania płyt z krawędziami docinanymi na budowie, w celu odpowiedniego zlicowania z powierzchnią płyt, szerokość drugiej warstwy powinna wynosić minimum 40 cm. Ewentualne nierówności po wysuszeniu zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Podczas wysychania spoiny zaleca się unikać bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, intensywnego nagrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz należy zapewnić odpowiednią wentylację.