ATLAS SMS 80 25 KG





Opis
Samopoziomujący podkład podłogowy (25 – 80 mm)
▪ zespolony, na warstwie rozdzielającej, pływający
▪ do zatapiania ogrzewania podłogowego
▪ pod płytki, panele, wykładziny, posadzki epoksydowe
▪ czas zużycia aż 45 minut
Producent: ATLAS
Opakowanie: 25 KG
Zużycie: Średnio zużywa się 18 kg zaprawy na 1 m² i na każde 10 mm grubości warstwy.
Właściwości:
ATLAS SMS 80 produkowany jest w postaci suchej mieszanki, wykonanej na bazie cementu.
Posiada doskonałą rozlewność – pozwala uzyskać poziomą i gładką powierzchnię nawet w dużych pomieszczeniach, bez konieczności stosowania listew prowadzących i ściągania masy łatami. Wytrzymałość na ściskanie: ≥ 20 N/mm².
Wytrzymałość na zginanie: ≥ 5 N/mm².
Przystosowany jest do wykonywania ręcznego lub maszynowego - można go łatwo i szybko nakładać zarówno ręcznie jak i przy użyciu maszyn wyposażonych w pompy ślimakowe, dzięki czemu osiąga się dużą wydajność.
Posiada bardzo niski skurcz liniowy – minimalne zmiany liniowe podkładu w trakcie wiązania (≤ 0,6 mm/mb) ograniczają możliwość jego spękania i odspajania się od słabych podłoży (o niskiej spoistości). Długi czas zużycia (45 minut) daje wykonawcy komfort pracy, zwłaszcza na dużych powierzchniach.
Przeznaczenie:
Wyrównuje podłoża w zakresie 25-80 mm – zarówno gdy podłoże posiada jedynie miejscowe nierówności, jak i gdy w całości wykonane jest z niewielkim spadkiem.
Podnosi poziom podłogi w całym pomieszczeniu – np. gdy zachodzi konieczność zrównania poziomów dwóch sąsiednich pomieszczeń. Może być stosowany we wszystkich rodzajach pomieszczeń wewnątrz budynków - w pomieszczeniach „mokrych” należy na podkładzie wykonać hydroizolację pod okładziny.
Rodzaje warstw wykończeniowych – płytki, panele, posadzki epoksydowe oraz pod wykładziny PVC i dywanowe.
Jest produktem uniwersalnym, może być stosowany jako:
- warstwa wyrównawcza zespolona z podłożem – grubość 25-80 mm – podłoże to dobrej jakości beton, podkład cementowy (z ogrzewaniem podłogowym lub bez), lastryko,
- podkład samonośny na warstwie rozdzielającej – grubość 35-80 mm – gdy podłoże jest złej jakości, niezapewniające odpowiedniej przyczepności – pylące, spękane, zaoliwione, zabrudzone, silnie chłonne; warstwę oddzielającą może stanowić np. folia PE o grubości 0,2 mm
- pływający - grubość 40-80 mm - układany na izolacji termicznej lub akustycznej z: płyt styropianowych o odpowiedniej twardości, z podłogowych, utwardzanych płyt z wełny mineralnej itp.
- podkład z ogrzewaniem podłogowym grubość nad warstwą grzewczą powinna wynosić co najmniej 35 mm - w przypadku wykonania podkładu na ogrzewaniu podłogowym nie wymaga dodatkowego zbrojenia.
Dane techniczne:
Temperatura przygotowania masy, podłoża i otoczenia w trakcie prac: od +5 °C do +25 °C
Czas zużycia (od wymieszania masy do zakończenia prac): ok. 45 minut*
Wchodzenie na podkład: po 16 godzinach*
Czas pełnego wiązania i wysychania: 28 dni*
Min./max. grubość podkładu: 25 mm / 80 mm
Maksymalna średnica kruszywa: 2,0 mm
Wykonanie podkładu:
Przygotowanie podłoża i pomieszczenia
Ze względu na płynną konsystencję podkładu, podłoże musi mieć charakter wannowy, czyli zabezpieczony przed wypływaniem masy. Ponadto podłoże powinno być suche, stabilne, bez spękań, nośne i powierzchniowo suche. Aplikację produktu prowadzić przy zamkniętych oknach, obniżonych parametrach ogrzewania, unikając przeciągów. Warunki takie należy utrzymać przez min. 3 dni wiązania podkładu w celu wyeliminowania zbyt szybkiego, powierzchniowego wysychania.
Wymagania dla podkładów zespolonych z podłożem.
- podkłady cementowe - wiek powyżej 28 dni,
- beton – wiek powyżej 3 miesięcy.
Podłoże należy oczyścić i odkurzyć. Jeżeli na podłożu występują resztki zaczynu cementowego, należy go bezwzględnie usunąć. Ubytki podłoża należy wypełnić zaprawą ATLAS ZW 330 lub ATLAS TEN 10. Suche i naprawione podłoża należy zagruntować emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT ULTRA i pozostawić do wyschnięcia. Podłoża mineralne nienasiąkliwe takie jak lastryko lub gładki beton, należy odtłuścić, usunąć warstwy past i środków impregnujących, a w przypadku podłoży betonowych resztki środków antyadhezyjnych. Przed ułożeniem ATLAS SMS 80 na podłożach nienasiąkliwych o obniżonej przyczepności należy je pokryć preparatem ATLAS ULTRAGRUNT i pozostawić do wyschnięcia na minimum 4 godziny (w temperaturze ok. 20 °C i wilgotności 55-60%.
Wymagania dla podkładu na warstwie oddzielającej. Warstwa materiału oddzielającego, np. folii PE, powinna być ułożona szczelnie bez fałd i wywinięta na ściany na pasy dylatacji obwodowych min 10 cm powyżej wyznaczonego poziomu powierzchni podkładu. Folie PE układać należy na zakład minimum 10 cm, a styki zakleić taśmą.
Wymagania dla podkładu pływającego na izolacji termicznej bądź akustycznej. Do izolacji termicznych lub akustycznych stosować wyłącznie materiał do tego przeznaczony, o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Warstwę izolacji należy układać na wyrównanym podłożu, aby zapobiec ugięciom i naprężeniom mogącym doprowadzić do uszkodzenia podkładu. Płyty materiału izolacyjnego powinny ściśle do siebie przylegać. Kolejne rzędy płyt należy układać z przesuniętymi spoinami, unikając krzyżowania się styków płyt. Stosowane płyty powinny być tej samej grubości.
Wymagania dla podkładu pływającego z zatopionym systemem ogrzewania podłogowego. Rurki ogrzewania podłogowego należy stabilnie zamocować do warstwy izolacji za pomocą spinek-kotew. Przed wykonaniem podkładu należy przeprowadzić ciśnieniową próbę szczelności. Podczas układania podkładu w instalacji powinno panować ciśnienie robocze przewidziane do tego typu systemu. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia mechanicznego rur grzewczych. Ponadto wypełniona wodą instalacja grzewcza nie ma tendencji do wypływania na powierzchnie. Poszczególne obwody ogrzewania podłogowego winny być od siebie oddzielone dylatacjami.
Przygotowanie masy
Wykonanie maszynowe – należy stosować agregaty mieszającopompujące ze stałym przepływowym dozowaniem wody. Zaleca się używać pompy o wydajności 60 l/min. Materiał z worka wsypać do kosza zasypowego i ustawić stały poziom dozowanej wody, pozwalający osiągnąć prawidłową konsystencję. Przy ustalaniu konsystencji można posłużyć się naczyniem o pojemności 0,5 l lub 1,0 l. Przygotowana mieszanka, wylana z naczynia 0,5 l na wypoziomowane niechłonne podłoże (np. folia) powinna utworzyć „placek” o średnicy 30-35 cm (dla naczynia 1,0 l odpowiednio 45÷50 cm). Wykonanie ręczne - materiał z worka należy wsypać do pojemnika z odmierzoną ilością wody (proporcje podane są w Danych Technicznych) i mieszać aż do uzyskania jednolitej masy, najlepiej za pomocą mieszarki wolnoobrotowej z mieszadłem do zapraw, np. ATLAS TWIST. Po 5 minutach ponownie przemieszać. Masa zachowuje swoje właściwości przez około 45 minut. Właściwą konsystencję należy sprawdzić, rozlewając zaprawę z naczynia o pojemności 1 litra na równe, niechłonne podłoże (np. folia). Powinna ona utworzyć „placek” o średnicy ok. 45÷50 cm.
Wykonywanie podkładu
Przed przystąpieniem do prac należy wyznaczyć w pomieszczeniach przyszłą grubość podkładu (na ścianach i w polu wykonywania). Możemy tego dokonać np. za pomocą poziomnicy i przenośnych reperów wysokościowych. Przygotowaną masę rozlewa się równomiernie do ustalonych wysokości, unikając przerw. Pole układania masy należy tak przygotować, by móc je wykonać i odpowietrzyć w czasie ok. 45 minut. Przy ręcznym wylewaniu nadmiar masy należy zagarniać do siebie przy pomocy długiej metalowej pacy. Bezpośrednio po wykonaniu każdego pola należy materiał odpowietrzyć, stosując np. wałek z tworzywa sztucznego tzw. „kolczak”. Przy grubościach podkładu powyżej 20 mm zaleca się stosować sztangę, tzw. tepownicę Odpowietrzanie zaleca się przeprowadzić w 2 prostopadłych kierunkach zaraz po wylaniu masy
Pielęgnacja
Optymalne warunki do dojrzewania podkładu to temperatura 10- 25 °C. Świeżo wykonany podkład należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, bezpośrednim nasłonecznieniem, niską wilgotnością powietrza lub przeciągami. W celu zapewnienia dogodnych warunków wiązania zaprawy, w zależności od potrzeb, świeżo wykonaną powierzchnię należy przykrywać folią (maksymalnie przez 3 dni). Odpowiednia pielęgnacja wydłuża proces schnięcia, lecz prowadzi do wzrostu wytrzymałości produktu. Czas wysychania podkładu zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplnowilgotnościowych panujących w otoczeniu. Wejście na podkład możliwe jest po około 16 godzinach.
Ogrzewanie podłogowe – wskazówki (po pielęgnacji)
Wygrzewania podkładu można rozpocząć po 6 tygodniach od wykonania. Uruchomienie ogrzewania należy przeprowadzić według poniższych zasad:
- przez pierwsze dwa dni maksymalna temperatury wody w instalacji nie powinna być wyższa niż 5 °C od temperatury w pomieszczeniu i nie więcej niż 20 °C,.
- w odstępach co 2 dni można zwiększać temperaturę wody o 5 °C, aż do osiągnięcia maksymalnej temperatury wody, ale nie wyższej niż 50 °C,
- maksymalną temperaturę wody utrzymywać nie więcej niż 4 dni następnie przystąpić do wychładzania podkładu do temperatury czynnika grzewczego 20 °C, zmniejszając temperaturę o 5 °C w odstępach co 2 dni. Do układanie warstwy posadzki można przystąpić po 2 dniach od wychłodzenia podkładu.
Wykonywanie warstw wykończeniowych
Jeżeli na powierzchni wylanego podkładu wystąpiło mleczko na skutek przelania wody lub pojawiły się nierówności wynikające z błędów zagęszczania na etapie rozkładania (niedokładne tepowanie), wówczas przed wykonaniem warstw wykończeniowych lub dolaniem kolejnej warstwy ATLAS SMS 80, podkład należy oszlifować i odpylić.