ATLAS GIPSAR UNI | biała gładż szpachlowa | 5kg





Opis
Gipsar UNI jest zalecany do wykonywania gładzi gipsowych na ścianach i sufitach oraz do wypełnia niewielkie ubytki na ścianach i sufitach – może być używany do naprawiania powierzchni przed wykonaniem gładzi. Można stosować na różne rodzaje podłoży – beton, gazobeton, gips, tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe.
Główne właściwości
Zaprawa jest wzmocniony polimerami który pozwala uzyskać gładź o wysokiej przyczepności do podłoża i mocnej, zwartej strukturze wewnętrznej. Ma dwa równolegle przebiegające procesy - sieciowania żywicy i tworzenia sieci krystalicznej gipsu – wzmacniają jednolicie całą warstwę gładzi, poprawiają jej parametry wytrzymałościowe oraz zwiększają przyczepność do podłoża, gładź posiada wysoką retencję wody pozwalającą na utrzymanie w masie właściwej ilości wody, niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesu wiązania. Jest odporna na spęnkania wynikające ze skurczu podczas wysychania oraz tworzy jednolitą, mocną i gładką powierzchnię pod malowanie i tapetowanie.
Zużycie: Średnio zużywa się ok. 1 kg masy / 1 m2 / 1 mm grubości warstwy.
Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być: stabilne – dostatecznie sztywne i odpowiednio długo sezonowane. Przyjmuje się, że czas sezonowania podłoży wynosi odpowiednio:
- dla nowych tynków cementowych z gotowych zapraw tynkarskich ATLAS, min. 1 tydzień na każdy cm grubości
- dla ścian betonowych, co najmniej 28 dni
suche, równe – maksymalna grubość warstwy GIPSARA UNI to 2 mm, oczyszczone - z warstw mogących osłabić przyczepność masy, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby olejnej i emulsyjnej. Jeśli podłoże pokryte jest korozją biologiczną, do jej usunięcia należy użyć preparatu ATLAS MYKOS nr 1 lub ATLAS MYKOS PLUS, zagruntowane - emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT ULTRA - w przypadku nadmiernej chłonności podłoża - gdy podłoże ma niską chłonność lub pokryte jest warstwami ograniczającymi przyczepność. Ponadto, wszystkie elementy stalowe, mogące stykać się z masą szpachlową powinny być zabezpieczone antykorozyjnie.
Przygotowanie masy
Materiał z worka należy wsypać do pojemnika z wodą i mieszać ręcznie lub mechanicznie (wiertarką z mieszadłem do gipsu), aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Rozrobioną masę należy odstawić na 5 minut i ponownie wymieszać. Po przygotowaniu należy ją wykorzystać w ciągu ok. 1,5 godziny.
Nakładanie masy
Masę należy nakładać równomiernie za pomocą gładkiej pacy ze stali nierdzewnej i w miarę postępu prac sukcesywnie wygładzać. Masę na ściany zaleca się nakładać pasami w kierunku od podłogi do sufitu, wykonując ruch pacą od dołu ku górze. W przypadku sufitów, masę nakłada się pasami w kierunku od okna w głąb pomieszczenia, ciągnąc pacę „do siebie”.
Szlifowanie gładzi
Po wyschnięciu masy drobne nierówności należy usunąć papierem ściernym lub siatką do szlifowania. Powstałe niedokładności należy ponownie cienko zaszpachlować i przeszlifować.