ATLAS EPO-S | uniwersalne spoiwo epoksydowe | 1 KG





Opis
ATLAS EPO-S | uniwersalne spoiwo epoksydowe | 1 KG
ATLAS EPO-S to bezskurczowa, wodoodporna zaprawa naprawcza. Do naprawy rys i pęknięć w podkładach podłogowych. Grunt w wersji z posypką kwarcową pod podkłady i masy samopoziomujące Do gruntowania z posypką kwarcową podłoży krytycznych pod płytki ceramiczne każdego formatu. Spoiwo do wykonywania mas wyrównawczo-szpachlowych.
ZUŻYCIE:
- zależne od rodzaju podłoża i funkcji jaką będzie spełniało spoiwo. W przypadku gruntowania powierzchni zużycie wynosi 0,3-0,5 kg/m².
WŁAŚCIWOŚCI
ATLAS EPO-S jest wyrobem składającym się z dwóch komponentów - A i B, które należy zmieszać przed zastosowaniem. Komponent A to żywica epoksydowa, komponent B to utwardzacz.
- Bezskurczowe wiązanie – umożliwia szczelne wypełnienie rys i pęknięć w podkładach podłogowych.
- Wodoszczelność - może być stosowane na powierzchniach narażonych na kontakt z wodą i trwałe zawilgocenie.
- Wysoka wytrzymałość i chemoodporność - umożliwia stosowanie na powierzchniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz intensywny ruch kołowy. W połączeniu z piaskiem kwarcowym o granulacji 0,5- 1,2 mm można uzyskać zaprawy o wytrzymałości sięgającej nawet 65 MPa.
- Bardzo wysoka przyczepność do betonu, podkładów cementowych i anhydrytowych, lastryko, żywicznych epoksydowych i metali.
PRZEZNACZENIE
Spoiwo ATLAS EPO-S w połączeniu z frakcjonowanym kruszywem kwarcowym umożliwia uzyskanie zapraw epoksydowych o bardzo wysokich parametrach wytrzymałościowych - do wypełniania ubytków, rys i pęknięć w mocno obciążonych podkładach i posadzkach przemysłowych.
- Klejenie i zamykanie rys w podkładach podłogowych.
- Mocowanie elementów stalowych i z tworzyw sztucznych w podłożach betonowych i żelbetowych, w ścianach murowanych itp.
- Gruntowanie z posypką i wzmacnianie podłoży mineralnych pod podkłady i masy samopoziomujące oraz pod okładziny ceramiczne.
- Osadzanie przejść rurowych, skimmerów, elementów wyposażenia niecek basenowych.
- Wykonywanie faset na stykach podłóg i ścian przed wykonaniem powłok izolacyjnych.
SPOSÓB UŻYCIA
Podłoże musi być:
- nośne,
- suche - wilgotność nie większa niż 4%,
- czyste - odtłuszczone, odpylone, wolne od substancji obniżających przyczepność. Podłożem może być beton, żelbet, podkład cementowy lub anhydrytowy. Powierzchnie gładkie, wypolerowane, o niskiej przyczepności należy zmatowić poprzez piaskowanie, frezowanie lub śrutowane itp. Powłoki bitumiczne, należy usunąć. Pozostałości ewentualnego mleczka cementowego z podkładu cementowego i ewentualnej zgorzeli z podkładu anhydrytowego należy bezwzględnie usunąć.
Przygotowanie spoiwa
Komponent A należy wymieszać w naczyniu dostawczym celem ujednorodnienia. Następnie należy dodać całkowitą ilość komponentu B i całość wymieszać za pomocą mieszadła mechanicznego o szybkości do max. 300 obr./min. Czas mieszania ok. 3 min. Podczas mieszania należy zagarniać mieszadłem masę ze ścianek i dna naczynia w celu dokładnego rozprowadzenia utwardzacza (komponent B). Po wymieszaniu materiał należy przelać do naczynia roboczego i ponownie wymieszać.
Zamykanie rys w podkładach podłogowych
Rysy o szerokości poniżej 0,5 mm muszą być powiększone poprzez nacięcie. Szczeliny należy dokładnie oczyścić i odpylić. W tak przygotowane rysy, spoiwo ATLAS EPO-S można wlewać bezpośrednio. Można do żywicy (komponent A) dodać 10 % wagowo ksylenu. Zmniejszy to lepkość żywicy co może ułatwić penetracje spoiwa w strukturę podkładu. Większe rysy - powyżej 0,5 mm - mogą być wypełniane spoiwem wymieszanym z suchym piaskiem kwarcowym. Maksymalna frakcja piasku nie może być większa niż połowa szerokości wypełnianych rys. Proporcje wagowe mieszania spoiwa i piasku należy wyznaczyć doświadczalnie, z reguły jest to proporcja od 1:1 do 1:5 (spoiwo:piasek). W celu zwiększenia stabilizacji rys należy wykonać w podkładzie prostopadłe nacięcia co 0,15 - 0,3 m na długość ok. 10 cm. Szerokość nacięć powinna wynosić min 5 mm, a głębokość min. 10 mm. Tak wykonane bruzdy należy odpylić, a następnie w połowie głębokości wypełnić zaprawą epoksydową (spoiwo + piasek kwarcowy). W bruzdach należy umieścić stalowe łączniki (blaszki lub gwoździe ciesielskie). Po zazbrojeniu nacięć, można przystąpić do ich ostatecznego wypełnienia. Spoiwo lub mieszankę spoiwa i piasku kwarcowego należy wlewać do szczelin bezpośrednio z naczynia roboczego i wielokrotnie zagarniać szpachelką stalową, aż do ich całkowitego wypełnienia. Czynność powtarzać do skutku. Po wypełnieniu szczeliny, należy zasypać obficie powierzchnię suchym piaskiem kwarcowym. Po związaniu spoiwa, po ok. 24 godzinach, nadmiar piasku usunąć i przystąpić do dalszych prac.
Wypełnianie ubytków w podkładach i posadzkach, wykonywanie faset
Do wymieszanych komponentów A i B należy dodać suchy pasek kwarcowy frakcji 0,2-0,8 mm. W celu uzyskania zaprawy o konsystencji płynnej, do gotowego spoiwa należy dodać piasek kwarcowy w proporcjach wagowych 1:4 do 1:6 (spoiwo:piasek). W celu uzyskania konsystencji wilgotnej do gotowego spoiwa należy dodać piasek kwarcowy w proporcjach wagowych 1:6 do 1:10 (spoiwo:piasek). Proporcja zależy od frakcji użytego piasku i każdorazowo powinna być dobrana indywidualnie, w zależności od potrzeb. Zaprawę nakładać należy szpachelką lub pacą stalową gładką. Aby zwiększyć przyczepność pozostałych warstw wykończeniowych, świeżą zaprawę obficie posypać piaskiem kwarcowym. Po związaniu zaprawy nadmiar piasku usunąć.
Gruntowanie podłoży krytycznych pod masy i podkłady samopoziomujące oraz pod okładziny posadzkowe z płytek ceramicznych (w tym płytek wielkoformatowych).
Przygotowane spoiwo ATLAS EPO-S należy wylać na gruntowaną powierzchnię i rozprowadzić kauczukowym zbierakiem, raklą stalową lub wałkiem, tworząc cienką warstwę. Grunt rozprowadzać tak, aby nie tworzyć kałuż i zastoin w nierównościach podłoża. Świeżą warstwę gruntu należy posypać obficie suchym piaskiem kwarcowym według potrzeb, np. o uziarnieniu od 0,2 do 0,8 mm. Po przesypaniu powierzchnia powinna być w 100 % pokryta piaskiem, bez widocznych mokrych plam. Po związaniu spoiwa nadmiar piasku usunąć.