MAPEI MAPETHENE LT 20 MB





Opis
MAPEI MAPETHENE LT 20 MB
Samoprzylepna membrana hydroizolacyjna na bazie bitumu przeznaczona do uszczelniania konstrukcji podziemnych, którą można aplikować w temperaturze do -5°C.Mapethene LT jest przeznaczona do wykonywania hydroizolacji zewnętrznych ścian betonowych, fundamentów ceglanych i z bloczków, piwnic, płyt posadzkowych i garaży podziemnych.
ZALETY:
- Mapethene LT może być układana “na zimno”, bez konieczności zgrzewania palnikiem.
- Wysoce elastyczna; prosta, szybka i łatwa aplikacja.
- Doskonała przyczepność do podłoża. Dzięki zastosowaniu Mapethene Primer W i Plastimul Primer SB może byś stosowana w niskich temperaturach i na lekko zawilgoconych podłożach.
- Wulkanizowany boczny pasek poprawiający wodoszczelność membrany na zakładach.
- Dobra zdolność mostkowania rys po aplikacji.
- Wodoszczelność do 8 barów
- Membrana fabrycznie gotowa; większa kontrola nad grubością membrany w trakcie procesu produkcyjnego i jednorodność materiału
PRODUCENT:MAPEI
GRUBOŚĆ:1,5MM
TEMPERATURA APLIKACJI:
- OD-5°C do +20°C
WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE
Mapethene LT jest samoprzylepną membraną hydroizolacyjną na bazie bitumu modyfikowanego polimerem. Po przylepieniu do warstwy folii HDPE o wysokiej odporności, otrzymujemy nieprzepuszczalną warstwę odporną na rozdzieranie. Dzięki swojemu składowi Mapethene LT może być stosowana w okresie zimowym w temperaturach do -5°C. W czasie upałów należy stosować Mapethene HT – produkt na bazie mieszanki bitumicznej przeznaczonej specjalnie do aplikacji w wysokiej temperaturze i równie łatwy w aplikacji. Natychmiast po aplikacji Mapethene LT uzyskuje wodoszczelność, nawet w przypadku nagłych opadów deszczu.
Przygotowanie podłoża
Mapethene LT można aplikować na podłoża betonowe, z pełnej cegły i bloczków z wibroprasowanego betonu. Podłoże musi być mocne, stabilne, równe. Z powierzchni należy usunąć myjką wysokociśnieniową resztki mleczka cementowego, luźne i kruszące się fragmenty podłoża, ślady kurzu, olejów i środków antyadhezyjnych; po oczyszczeniu podłoża poczekać, aż woda całkowicie wyparuje. Usunąć wszelkie pozostałości starych powłok hydroizolacyjnych. Jeśli na zbrojonych podłożach cementowych występują gniazda żwirowe lub inne nierówności podłoża należy je usunąć ręcznie, przy pomocy elektronarzędzi lub wodą pod ciśnieniem. Oczyścić dokładnie wszystkie wystające pręty zbrojeniowe, pokryć je warstwą antykorozyjnej zaprawy cementowej , a ubytki i zniszczone fragmenty podłoża uzupełnić Planitop 400 szybkowiążącą, tiksotropową zaprawą cementową o skompensowanym skurczu lub odpowiednim produktem z linii zapraw Mapegrout.
Na powierzchniach z cegieł lub bloczków należy usunąć nadmiar zaprawy spomiędzy bloczków, wyrównać wszelkie ubytki i wypełnić szczeliny drobnoziarnistą, tiksotropową zaprawą naprawczą Mapegrout 430.
Następnie w narożach między fundamentem a ścianą oraz pomiędzy sąsiadującymi ścianami oraz na krawędziach wykonać wyoblenia (fasety) przy pomocy tych samych zapraw, które zostały użyte do naprawy podłoża. Złącza konstrukcyjne uszczelnić taśma Mapeband TPE przyklejoną na klej epoksydowy Adesilex PG4. Klej po ułożeniu taśmy należy posypać piaskiem kwarcowym Quartz 0,5. Po przygotowaniu podłoża wg wytycznych, zagruntować podłoże jednoskładnikowym, bezrozpuszczalnikowym preparatem gruntującym na bazie kauczukowo - bitumicznej Mapethene Primer.
Alternatywnie można także zastosować Mapethene Primer W - bezrozpuszczalnikowy preparat gruntujący lub Plastimul Primer SB jednoskładnikowy, szybkoschnący, bitumiczny preparat gruntujący o wysokich parametrach technicznych. Zużycie dla tego typu preparatów gruntujących różni się w zależności od chłonności podłoża i wynosi przeciętnie ok. 150-200 g/m2.
Aplikacja
Wszystkie przejścia na powierzchniach poziomych i pionowych muszą zostać uszczelnione przy użyciu dwóch kawałków Mapethene LT wyciętych tak, aby wykonać kołnierz hydroizolacyjny wokół elementu przechodzącego i na podłożu – jak to zostało pokazane na rysunkach 1, 2 i 3 Podczas układania membrany na powierzchniach poziomych odkleić papier ochronny z około 20 cm membrany, ułożyć rolkę w kierunku, w którym będzie rozwijana, a następnie rozwinąć rolkę Mapethene LT. W miarę rozwijania membrany odrywać papier ochronny, tak aby membrana równomiernie przylegała do podłoża. Zakłady między dwiema rolkami lub kawałkami membrany powinny wynosić przynajmniej 5 cm, a gumowane paski na brzegach membrany dodatkowo wzmacniają szczelność w miejscach łączeń. Ułożyć membranę stroną z folią HDPE na rolce już ułożonej na podłożu, usunąć pasek ochronny z bocznego paska i przykleić kolejną rolkę. Należy upewnić się, że zakłady między fragmentami membrany prawidłowo na siebie zachodzą, następnie gumowym wałkiem docisnąć membranę w miejscach zakładów.
Podczas układania membrany na powierzchniach pionowych zaleca się pociąć rolkę Mapethene LT na kawałki dostosowane wysokością do wysokości powierzchni, na której membrana ma być ułożona. Odkleić papier ochronny z około 30 cm membrany, ułożyć rolkę w kierunku, w którym będzie rozwijana i przykleić do podłoża zaczynając od góry. Następnie ułożyć Mapethene LT zostawiając 5-centymetrowy zakład, tak jak w przypadku montażu na powierzchniach poziomych. Górne zakończenie membrany należy uszczelnić butylową, samoprzylepną taśmą Mapeband SA pokrytą jednostronnie odporną na alkalia włókniną syntetyczną. Lokalne naprawy w miejscach przypadkowych uszkodzeń wykonać kawałkami membrany Mapethene LT odciętymi z rolki