EMULBIT Izoblock C | żel krem do iniekcji do izolacji poziomej | 5 kg





Opis
IZOBLOCK C jest tiksotropowym preparatem o konsystencji kremu, opartym na bazie silanów z wysoką zawartością substancji aktywnych. Zawartość substancji czynnej wynosi ok. 80 %. Służy do wykonywania wtórnej izolacji poziomej zapobiegającej kapilarnemu podciąganiu wilgoci w istniejących budynkach metodą iniekcji bezciśnieniowej lub niskociśnieniowej. Dzięki specjalnej formule może być stosowany w murach mokrych, o stopniu zawilgocenia wynoszącym 95%. Gotowy do użycia. Nie zawiera rozpuszczalników Wykazuje silne działanie hydrofobizujące , głęboko penetruje w izolowane podłoże nawet o małej porowatości ( np. beton), zatrzymuje transport kapilarny wody, charakteryzuje się dużą zdolnością penetracji kapilar o małej średnicy. Paroprzepuszczalny. Odporny na działanie wód gruntowych i alkaliów. Nie tworzy związków soli szkodliwych dla murów.
ZUŻYCIE:
- Zużycie uzależnione jest od grubości i rodzaju materiału podłoża, wilgotności przegrody i średnicy otworów ok. 1,0-1,6 litra na m2 przekroju poziomego muru
- Zużycie dla ściany o gr.12cm: ok.110 ml/mb, dla ściany o gr.24 cm ok.230 ml / mb.
Zastosowanie
Wykonywanie wtórnych przepon poziomych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, w budynkach zabytkowych oraz w budownictwie współczesnym. Do wykonywania iniekcji w porowatych, nasiąkliwych przegrodach z cegły, kamienia, bloczków betonowych, betonu, klinkieru, łącznie z zaprawą do spoinowania i murowania. Szczególnie zalecany w przypadku ścian o niejednorodnej strukturze – zawierających pustki i rysy ze względu na brak niebezpieczeństwa niekontrolowanego wypływu iniektu. Zalecany do odtwarzania izolacji poziomej ścian fundamentowych budynków podpiwniczonych i niepodpiwniczonych, ścian w strefie cokołowej, w systemie izolacji typu wannowego - do odizolowania wewnętrznych ścian (zarówno działowych jak i konstrukcyjnych) przyległych do ścian zewnętrznych.
Właściwości
- łatwy w zastosowaniu
- działanie hydrofobizująco
- wysoka reaktywność, odporność na alkalia
- głęboka penetracja podłoża
- chroni pęknięcia włosowate do 0,3 mm
- nie wykazuje tworzenia lepkich filmów
- zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie
- paroprzepuszczalny
- bezrozpuszczalnikowy, przyjazny dla środowiska
Przygotowanie podłoża
Do wysokości co najmniej 50 cm (zalecane 80 cm do 1 m) nad widoczną linią zasolenia lub zawilgocenia (wyznaczoną odpowiednimi badaniami lub na podstawie oceny wizualnej) z podłoża należy usunąć stare, zniszczone tynki, jastrychy i powłoki malarskie. Powierzchnię oczyścić z kurzu, wykwitów solnych, resztek zaprawy i słabo przylegających fragmentów muru do uzyskania stabilnego podłoża. Zmurszałe spoiny w murach należy usunąć na głębokość ok. 2 cm, a powierzchnię oczyścić mechanicznie. Spoiny uzupełnić zaprawą cementową. W razie konieczności neutralizacji soli budowlanych zaleca się zastosowanie odpowiedniego preparatu do ich neutralizacji.
Iniekcja bezciśnieniowa:
Miejsce wykonania izolacji wtórnej musi być skoordynowane z układem istniejących lub odtwarzanych izolacji w sposób zapewniający uzyskanie ciągłości hydroizolacji. W budynkach podpiwniczonych przeponę poziomą wykonuje się w strefie ściany bezpośrednio nad ławami fundamentowymi (tak, aby uzyskać ciągłość z izolacją posadzki oraz izolacją pionową od wewnątrz). Przy izolacji typu wannowego izolację poziomą należy wykonać w górnej strefie ściany (pod stropem). W budynkach niepodpiwniczonych przeponę poziomą wykonuje się nad poziomem gruntu tak aby można było połączyć izolację posadzki z przeponą poziomą). W celu wprowadzenia iniektu do izolowanego elementu należy wywiercić otwory o średnicy od 12 do 16 mm z wykorzystaniem wiertarek elektropneumatycznych ( w miarę możliwości bezwstrząsowo). Odległość między końcem otworu, a licem ściany powinna wynosić około 3 cm. Rozstaw otworów o średnicy – 12 mm –powinien wynosić od 6-8 cm. Otwory o średnicach większych w odstępie osiowym od 8 do 12 cm. Otwory wierci się poziomo w spoinie wsporczej. Można je wykonać pod kątem do 45º.
W takiej sytuacji otwór musi przecinać przynajmniej jedną spoinę poziomą, a w przypadku grubych murów –co najmniej dwie. W przypadku murów mocno zawilgoconych ( powyżej 75%) oraz podłoży o niskiej chłonności zaleca się rozmieszczenie otworów w dwóch rzędach w obszarze spoiny przesuniętych względem siebie o 8 cm. W przypadku iniekcji dwurzędowej drugi rząd powinien być wykonany z przesunięciem o połowę odległości między otworami. W murach o grubości powyżej 60 cm zaleca się iniekcję niskociśnieniową dwustronną. W narożnikach ścian zaleca się wykonanie iniekcji dwustronnej. Otwory, po ich wywierceniu, oczyścić przez odessanie pyłu lub przedmuchanie czystym powietrzem pod ciśnieniem. W przypadku murów z dużą ilością pustek, wykonanych z pustaków, w których znajdują się rysy lub otwarte spoiny do 5 mm przed właściwą iniekcją do otworów należy wtłoczyć zaprawę mineralną drobnoziarnistą. Po wyschnięciu zaprawy wypełniającej otwór ponownie nawiercić. Iniekt w otwory wprowadza się z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Można go wprowadzać w otwory za pomocą ręcznej pompki iniekcyjnej z zamontowanym dodatkowym wężykiem lub lancą o odpowiedniej średnicy lub opryskiwacza ciśnieniowego bez dyszy rozpylającej. Lancę lub końcówkę wężyka należy umieścić w otworze, a następnie równomiernie wprowadzać iniekt jednocześnie wysuwając lancę ( wężyk) z otworu. Iniekt musi całkowicie wypełnić otwór. Po wchłonięciu, po ok. 12 godzinach otwory należy zaszpachlować zaprawą cementową. Po wykonaniu wtórnej przepony poziomej zaleca się dodatkowo uszczelnienie powierzchni zewnętrznych w obrębie gruntu przy użyciu Szlamu Hydroizolacyjny EMULBIT CEMELASTIC 2K lub EMULBIT CEMELASTIC 1 K.