CERESIT CM 16 | elastyczna zaprawa klejąca | 25 kg





Opis
CERESIT CM 16 | elastyczna zaprawa klejąca wzmocniona włóknami C2 TE | 25 kg
Ceresit CM 16 FLEXIBLE to elastyczna zaprawa klejąca wzmocniona włóknami typu C2 TE. Można ją stosować do wszystkich rodzajów płytek. Gwarantuje doskonały rozpływ pod płytką a także brak spływu z powierzchnii pionowych. Można ją stosować na balkonach i tarasach, pod ogrzewania podłogowe jak również do przyklejania płytek wielkoformatowych.
Opakowanie: 25 kg
Producent: Ceresit
Zastosowanie:
- Wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
- Na powierzchnie poziome jak i pionowe.
- Na podłoża odkształcalne.
- Do wyrównywania podłoża.
- Do mocowania płytek ceramicznych (glazura, terakota, gres), cementowych oraz z kamienia naturalnego (niewrażliwego na przebarwienia). - Może być stosowana na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, jastrychach cementowych, podkładach cementowych, betonie, betonie komórkowym. - Na zagruntowanych podłożach: gipsowych, anhydrytowych.
- Na hydroizolacje wewnętrzne oraz zewnętrzne. - Na płytach gipsowo-kartonowych.
- Na mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie.
- Na podłoża anhydrytowe.
- Na płytach OSB i płytach wiórowych.
- Na istniejących płytkach ceramicznych i kamiennych.
- Dzięki dodatkowi włókien zaprawa posiada doskonałe parametry robocze oraz techniczne.
- Wykazuje się wysoką siłą klejenia i elastycznością, ma to duże znaczenie w systemie balkon-tarasy czy przy układaniu płytek w systemie ogrzewania podłogowego
Przykłady zastosowań:
- Idealna do klejenia płytek na balkonach, tarasach, elewacjach, na ogrzewaniu podłogowym.
- Do miejsc narażonych na intensywny ruch oraz obciążenia użytkowe takich jak: ciągi komunikacyjne, szkoły, markety, sklepy, korytarze itp.
- Doskonale nadaje się również do łazienek, kuchni, suszarni itp. W przypadku klejenia płytek z kamienia naturalnego wrażliwego na przebarwienia należy zastosować zaprawę Ceresit CM 12 Plus White.
Przygotowanie podłoża:
Zaprawa CM 16 może być stosowana na nośne i suche podłoża, wolne od substancji zmniejszających przyczepność (takich jak: tłuszcze, bitumy, pyły):
- beton (wiek powyżej 3 miesięcy, wilgotność poniżej 4%),
- jastrychy i tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne (wiek min. 28 dni, wilgotność poniżej 4%),
- beton komórkowy, odpylony, zagruntowany CT 17,
- płyty gipsowo-kartonowe – zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
- mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie, przeszlifowane papierem ściernym, odkurzone i zagruntowane CT 17,
- podłoża anhydrytowe (wilgotność poniżej 0,5%) i gipsowe (wilgotność poniżej 1%) – przeszlifowane, odkurzone i zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
- płyty OSB i płyty wiórowe (gr. ≥ 22 mm) – przeszlifowane mechanicznie i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94 lub CT 19,
- istniejące płytki ceramiczne i kamienne (tylko wewnątrz budynków) – oczyszczone, odtłuszczone i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94
Istniejące zabrudzenia, warstwy zwietrzałe i powłoki malarskie o niskiej wytrzymałości należy usunąć mechanicznie. Podłoża nasiąkliwe zagruntować preparatem Ceresit CT 17 i odczekać do wyschnięcia co najmniej 2 godziny. Nierówności podłoża do 5 mm mogą być dzień wcześniej wypełnione tą samą zaprawą CM 16. W przypadku większych nierówności i ubytków – na posadzkach należy zastosować materiały Ceresit z grupy CN, a na ścianach szpachlówkę Ceresit CT 29
Aplikacja
Zawartość opakowania wsypywać do dokładnie odmierzonej ilości czystej, chłodnej wody i mieszać za pomocą wiertarki z mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej masy. Odczekać 5 min i jeszcze raz wymieszać. Jeśli potrzeba – dodać niewielką ilość wody i zamieszać ponownie.
Zaprawę rozprowadzać po podłożu pacą zębatą. Wielkość zębów pacy zależy od wielkości płytek. Prawidłowo dobrana konsystencja i wielkość zębów pacy sprawiają, że dociśnięta, typowa płytka ceramiczna nie spływa z płaszczyzny pionowej, a zaprawa pokrywa min. 65% powierzchni montażowej płytki. W przypadku zakurzenia, zabrudzenia spodniej części płytek, należy dokładnie oczyścić przed przystąpieniem do ich klejenia. Przy aplikacji CM 16 wewnątrz i na zewnątrz budynków – należy stosować metodę kombinowaną, tzn. poza rozprowadzeniem kleju po podłożu przy pomocy pacy zębatej, należy gładkim narzędziem nałożyć cienką warstwę zaprawy na powierzchnie montażowe płytek.
Płytek nie moczyć w wodzie! Układać je na zaprawie i dociskać póki jeszcze zaprawa lepi się do rąk. Nie układać płytek na styk! Zachować szerokość spoin w zależności od wielkości płytek i warunków eksploatacji. Świeże zabrudzenia zaprawą zmywać wodą, a stwardniałe usuwać mechanicznie. Spoinować nie wcześniej niż po 24 godzinach używając spoin Ceresit z grupy CE.
Dylatacje między płytkami, spoiny w narożach ścian, w połączeniach ścian z posadzką i przy urządzeniach sanitarnych należy wypełnić silikonem Ceresit CS 25 MicroProtect.
Prace należy wykonywać w suchych warunkach, przy temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +25°C.
CM 16 zawiera cement i po zmieszaniu z wodą ma odczyn alkaliczny. W związku z tym należy chronić skórę i oczy. W przypadku kontaktu materiału z oczami, płukać je obficie wodą i zasięgnąć porady lekarza.