ATLAS SMS 30 | szybkosprawny, samopoziomujący podkład podłogowy | 25 KG





Opis
ATLAS SMS 30 - to szybkosprawny, samopoziomujący podkład podłogowy, który pozwala uzyskać poziomą i gładką powierzchnię nawet w dużych pomieszczeniach, bez konieczności stosowania listew prowadzących i ściągania masy łatami. Jest szybkosprawny co umożliwia ruch pieszy już po 3 godzinach od wykonania podkładu. Minimalne zmiany liniowe podkładu w trakcie wiązania (≤ 0,6 mm/mb) ograniczają możliwość jego spękania i odspajania się od słabych podłoży (o niskiej spoistości). Można go łatwo i szybko nakładać zarówno ręcznie jak i przy użyciu maszyn wyposażonych w pompy ślimakowe, dzięki czemu osiąga się dużą wydajność. Podnosi poziom podłogi w całym pomieszczeniu np. gdy zachodzi konieczność zrównania poziomów dwóch sąsiednich pomieszczeń. Specjalnie zalecany do wyrównywania powierzchni istniejących podkładów grzewczych, cementowych i anhydrytowych, w przypadku gdy nierówności podkładu uniemożliwiają wykonanie ostatecznej okładziny i trzeba zastosować dodatkową, cienką warstwę materiału. Wyrównuje podłoża w zakresie 3-30 mm zarówno gdy podłoże posiada jedynie miejscowe nierówności, jak i gdy w całości wykonane jest z niewielkim spadkiem.
Zużycie: ok. 1,65 kg zaprawy na 1 m² i na każdy 1 mm grubości warstwy
Proporcje mieszania (woda/sucha mieszanka):
- 0,2 – 0,22 l / 1 kg
- 5,0 – 5,5 l / 25 kg
Przygotowanie podłoża:
Podłoże powinno być stabilne, nośne i powietrzno-suche, a z uwagi na niebezpieczeństwo wypływania masy powinno mieć charakter wannowy.
Wymagania dla podłoży:
- podkłady cementowe - wiek powyżej 28 dni,
- podkłady anhydrytowe ATLAS SAM – wilgotność max. 1 % CM oraz wykonanie warstwy z ATLAS EPO-S,
- beton - wiek powyżej 3 miesięcy.
Nierówności podłoża (zagłębienia i ubytki) należy zagruntować emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT ULTRA, wyrównać zaprawą ATLAS ZW 330 lub ATLAS TEN-10. Suche, naprawione podłoże należy odkurzyć, starannie zagruntować emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT ULTRA i pozostawić do wyschnięcia. Podłoża typu lastryko należy bezwzględnie odtłuścić oraz usunąć warstwy past i impregnatów (jeśli lastryko było nimi pokrywane). Przed wylaniem ATLAS SMS 30 na lastryko, należy je zagruntować 4 godziny wcześniej preparatem ATLAS ULTRAGRUNT.
Dylatacje:
Podkład należy oddzielić od ścian profilem dylatacyjnym. Dylatacje należy wykonać również w progach pomieszczeń oraz wokół słupów. Istniejące dylatacje podłoża powinny być przeniesione na powierzchnię wykonanego podkładu.
Przygotowanie masy:
1. Wykonanie maszynowe – należy stosować agregaty mieszająco-pompujące ze stałym przepływowym dozowaniem wody. Zaleca się używać pompy o wydajności 60 l/min. Materiał z worka wsypać do kosza zasypowego i ustawić stały poziom dozowanej wody, pozwalający osiągnąć prawidłową konsystencję. Przy ustalaniu konsystencji można posłużyć się naczyniem o pojemności 0,5 l lub 1,0 l. Przygotowana mieszanka, wylana z naczynia 0,5 l na wypoziomowane niechłonne podłoże (np. folia) powinna utworzyć „placek” o średnicy 35-40 cm (dla naczynia 1,0 l odpowiednio 50-55 cm).
2. Wykonanie ręczne - materiał z worka należy wsypać do pojemnika z odmierzoną ilością wody i mieszać aż do uzyskania jednolitej masy, najlepiej za pomocą mieszarki wolnoobrotowej z mieszadłem do zapraw, np. ATLAS TWIST. Po 5 minutach ponownie przemieszać. Masa zachowuje swoje właściwości przez około 40 minut. Właściwą konsystencję należy sprawdzić, rozlewając zaprawę z naczynia o pojemności 1 litra na równe, niechłonne podłoże (np. folia). Powinna ona utworzyć „placek” o średnicy ok. 50-55 cm
Wykonywanie podkładu:
Przed przystąpieniem do prac należy wyznaczyć w pomieszczeniach przyszłą grubość podkładu (na ścianach i w polu wykonywania). Możemy tego dokonać np. za pomocą poziomnicy i przenośnych reperów wysokościowych. Przygotowaną masę rozlewa się równomiernie do ustalonych wysokości, unikając przerw. Pole układania masy należy tak przygotować, by móc je wykonać i odpowietrzyć w czasie ok. 40 minut. Przy ręcznym wylewaniu nadmiar masy należy zagarniać do siebie przy pomocy długiej metalowej pacy. Bezpośrednio po wykonaniu każdego pola należy materiał odpowietrzyć, stosując np. wałek z tworzywa sztucznego tzw. „kolczak”. Przy grubościach podkładu powyżej 20 mm zaleca się stosować sztangę, tzw. tepownicę odpowietrzanie zaleca się przeprowadzić w 2 prostopadłych kierunkach zaraz po wylaniu masy.
UWAGA! Świeżo wykonany podkład należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, bezpośrednim nasłonecznieniem, niską wilgotnością powietrza lub przeciągami. W celu zapewnienia dogodnych warunków wiązania zaprawy, w zależności od potrzeb, świeżo wykonaną powierzchnię należy zraszać wodą lub przykrywać folią. Odpowiednia pielęgnacja wydłuża proces schnięcia, lecz prowadzi do wzrostu wytrzymałości produktu.
Pliki do pobrania:
Dane techniczne
Baza | cement |
Narzędzia do aplikacji | paca stalowa |