ATLAS PLUS S2 HYDRO | klej z funkcją hydroizolacji | 15 kg





Opis
ATLAS PLUS S2 HYDRO to produkt ,który składa się ze spoiwa cementowego, kruszyw oraz specjalnie dobranych środków modyfikujących. To unikalny produkt ,bo łączy ze sobą 2 funkcje : klejenie płytek a także hydroizolacje. Klej ten idealnie sprawdza się przy nakładaniu płytek ceramicznych, gresu, kamienia naturalnego. Przeznaczony jest do różnych pomieszczeń między innymi: tarasy, balkony, elewacje, łazienki, kuchnie. Doskonale sprawdza się na najtrudniejsze podłoża m.in.: metal, OSB, stare płytki, ogrzewanie podłogowe, hydroizolacje. Klej z możliwością montażu profili tarasowych oraz taśm uszczelniających.
WŁAŚCIWOŚCI
Jest wysokoelastyczny – wysoka odkształcalność klasy S2 (badanie według PN-EN 12002). Posiada trzykrotnie większą przyczepność początkową. Zakres grubości warstwy kleju (2-10 mm) pozwala na cienkowarstwowe przyklejenie okładzin na równym podłożu, cienkowarstwowe przyklejanie okładzin na nierównym podłożu, poprzedzone szpachlowaniem wyrównującym. Wydłużony czas otwarty umożliwia przyłożenie płytki do kleju nawet 30 minut od momentu naniesienia go na podłoże można jednorazowo nanieść go na większą powierzchnię i dzięki temu wydatnie skrócić czas pracy. Obniżony spływ pozwala przyklejać płytki „od góry” właściwa konsystencja i grubość warstwy eliminują spływ kleju. Umożliwia to rozpoczęcie prac od góry ściany i uniknięcie przyklejania docinanych płytek na jej eksponowanej powierzchni. Uniwersalność stosowania – klej jest dedykowany do praktycznie wszystkich rodzajów okładzin, bez względu na wielkość płytek (nawet powyżej 5 m²), na wszystkich, nawet najtrudniejszych podłożach, w różnych rodzajach obiektów, nawet przy bardzo wysokich obciążeniach eksploatacyjnych okładziny.
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Podłoże powinno być: stabilne – dostatecznie nośne, odporne na odkształcenia, pozbawione substancji obniżających przyczepność i wysezonowane. równe – maksymalna grubość kleju to 10 mm, do wyrównywania podłoża przy większych nierównościach można stosować np. zaprawy wyrównujące ATLAS ZW 330, podkłady podłogowe ATLAS SMS, SAM lub POSTAR. oczyszczone - z warstw mogących osłabić przyczepność kleju, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby olejnej i emulsyjnej; podłoże pokryte glonami, grzybami itp., należy oczyścić i zabezpieczyć preparatem ATLAS MYKOS NR 1 lub ATLAS MYKOS PLUS, zagruntowane - ATLAS UNI-GRUNT, ATLAS UNI-GRUNT ULTRA lub ATLAS UNIGRUNT PLUS – gdy podłoże ma nadmierną lub niejednorodną chłonność, - ATLAS ULTRAGRUNT – gdy klej będzie stosowany na podłożach o niskiej nasiąkliwości (np. lastrico, beto monolityczny) i tzw. podłożach krytycznych (np. nieoszlifowane płyty OSB, stare płytki, podłoża metalowe).
PRZYKLEJANIE OKŁADZINY
Przygotowanie kleju Zawartość worka należy wsypać do naczynia z odmierzoną ilością wody (proporcje podane w Danych Technicznych) i mieszać mieszarką wolnoobrotową z mieszadłem do zapraw, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Rozrobiony klej należy odstawić na 5 minut i ponownie wymieszać. Przygotowany w ten sposób klej należy wykorzystać w ciągu ok. 2 godzin.
Wykonywanie hydroizolacji i przyklejanie płytek w jednym cyklu technologicznym.
KROK 1 - instalacja TAŚM, NAROŻNIKÓW USZCZELNIAJĄCYCH ATLAS lub ATLAS HYDROBAND 3G. W miejscu instalacji akcesoriów wykonać warstwę sczepną poprzez wtarcie kleju ATLAS PLUS S2 HYDRO w uprzednio zwilżone podłoże ostrą krawędzią pacy lub pędzlem do szlamowania. Następnie nanieść klej pacą stalową o rozmiarach zębów 4. Akcesoria należy zatopić w świeżo naniesionym kleju. Zakład taśm powinien być większy niż 5 cm. Nadmiar kleju wycisnąć ostrą krawędzią pacy. Taśmy po ułożeniu nie mogą być pofałdowane. KROK 2 - montaż profili okapowych ATLAS. Montaż wykonać zgodnie z zaleceniami Karty Technicznej profili, stosując klej ATLAS PLUS S2 HYDRO. KROK 3 – Podłoże zwilżyć wodą do stanu matowo-wilgotnego. Na całej powierzchni wykonać warstwę sczepną przez wtarcie kleju ATLAS PLUS S2 HYDRO ostrą krawędzią pacy. Następnie nałożyć klej przy pomocy pacy stalowej o zębach rozmiar 10 po czym powierzchnię wygładzić. KROK 4 - Klej nanieść na spodnią część płytki. Zaleca się najpierw wcierać cienką warstwę kleju, a następnie nałożyć grubszą warstwę kleju pacą zębatą o rozmiarze zębów min. 6. Płytkę przykleić w technologii mokre na mokre mocno dociskając i lekko wibrując, zapewniając 100 % wypełnienie kleju pod płytką.
Wykonywanie hydroizolacji i przyklejanie płytek w dwóch cyklach technologicznych.
I etap wykonać należy analogicznie jak kroki 1-3 opisane powyżej. Po związaniu pierwszej warstwy można przystąpić do klejenia okładziny stosując dowolną technikę klejenia oraz pacę o rozmiarze zębów min. 6. Płytkę należy mocno docisnąć i lekko zawibrować, zapewniając 100 % wypełnienie kleju pod płytką.
PRZYKLEJANIE PŁYTEK
Klej należy nanieść na podłoże gładką pacą stalową, a następnie równomiernie rozprowadzić i wyprofilować (możliwie w jednym kierunku), używając pacy zębatej. Zaleca się najpierw wcierać cienką warstwę kleju w podłoże, a następnie nałożyć grubszą warstwę kleju, od razu profilując pacą zębatą. Zaleca się, aby pacę zębatą prowadzić możliwie w jednym kierunku. Na ścianach, zaleca się wyprofilowanie kleju w kierunku pionowym. W przypadku płytek układanych na podłogach, okładzin wykonywanych na zewnątrz oraz montażu płytek wielkoformatowych zaleca się, aby powierzchnia sklejenia była całkowita (w razie potrzeby stosować metodę kombinowaną polegającą na nanoszeniu zaprawy klejącej na podłoże i na spodnią powierzchnię płytki). Do przyklejenia płytek wielkoformatowych 300 x 100 cm i większych należy stosować jeden z trzech wariantów metody kombinowanej: - klej na podłoże pacą 8 mm + klej na płytkę pacą 6 mm, - klej na podłoże pacą 10 mm + klej na płytkę pacą 4 mm. - klej na podłoże pacą 12 mm + klej na płytkę, na gładko na grubość ok. 1 mm. Po rozprowadzeniu na podłożu, klej zachowuje swoje właściwości przez około 30 minut (w temperaturze ok. 23 °C i 55 % wilgotności). W tym czasie należy przyłożyć do niego płytkę i dokładnie docisnąć (powierzchnia styku płytki z klejem powinna być równomierna i możliwie jak największa - min. 2/3 powierzchni płytki do zastosowań wewnętrznych, w przypadku klejenia na zewnątrz – wymagane jest pełne podparcie płytki). Nadmiar kleju pojawiający się w spoinach przy dociskaniu płytek należy na bieżąco usuwać. Należy zachować szerokość spoin zależnie od wielkości płytek i warunków eksploatacji (informacje podane w Kartach Technicznych fug ATLAS).
Korygowanie położenia płytki
Położenie płytki można korygować, delikatnie poruszając ją w płaszczyźnie sklejenia. Można to czynić przez około 10 minut od momentu jej dociśnięcia (w temperaturze ok. 23 °C i 55 % wilgotności).
Fugowanie i użytkowanie okładziny
Do spoinowania okładzin rekomendowane jest użycie zapraw ATLAS. Fugowanie okładziny wykonanej na ścianach możliwe jest po 16 godzinach od przyklejenia płytek. Wchodzenie na okładzinę podłogową i jej fugowanie możliwe jest po około 24 godzinach od przyklejenia płytek. Wytrzymałość użytkową zaprawa osiąga po 3 dniach (informacje podane w Danych Technicznych). Dylatacje pomiędzy płytkami, spoiny wzdłuż narożników ścian, szczeliny przy urządzeniach sanitarnych należy wypełnić silikonem ATLAS SILIKON SANITARNY SILTON S lub ATLAS SILIKON SANITARNY ELASTYCZNY.
ZUŻYCIE PRODUKTU PODANE W KARCIE TECHNICZNEJ
Pliki do pobrania:
Dane techniczne
Typ kleju | C2 TE S2 |
Kolor | szary |