ATLAS GTA | super biała gładź polimerowa | 18 kg





Opis
ATLAS GTA 18 kg to specjalna gładź polimerowa o idealnej gładkiej konsystencji na bazie spoiw żywicznych, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Produkt przeznaczony jest do wykonywania gładzi na powierzchni ścian i sufitów, wewnątrz budynków. Idealnie nadaje się do całopowierzchniowego szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych a także spoinowania z użyciem taśmy.
WŁAŚCIWOŚCI
- idealnie biała, idealnie gładka - selekcjonowane śnieżnobiałe wypełniacze mineralne o optymalnym uziarnieniu umożliwiają uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni bez poprawek
- optymalna konsystencja do nakładania i profilowania - specjalne dobrane parametry reologiczne pozwalają na łatwą aplikację pacą, wałkiem i agregatem; gładź idealnie się profiluje, pozwala uzyskać gładką powierzchnię już od pierwszego zaciągnięcia
- szybka aplikacja wałkiem – wyjątkowa konsystencja oraz wydłużony czas otwarty pozwalają na komfortową aplikację wałkiem w krótkim czasie; gładź równomiernie się rozprowadza i nie chlapie
- wytrzymała i elastyczna - elastyczne wiązania polimerowe zapewniają wysoką przyczepność i odporność na pękanie szpachlowanych powierzchni
- wszystkie poziomy szpachlowania gipsowego: PSG1(Q1), PSG2(Q2), PSG3(Q3), PSG4(Q4); do spoinowania płyt g-k z użyciem taśm zbrojących i całopowierzchniowego szpachlowania
- bezpieczna aplikacja drugiej warstwy „mokre na mokre” - skrócenie czasu realizacji i minimalne ryzyko powstawania pęcherzy
- obróbka „na mokro” - wygładzanie na mokro umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni bez pylenia, pozwala na szybkie i czyste realizowanie prac remontowych
- do szlifowania ręcznego i mechanicznego - uzyskiwana twardość pozwala na łatwą obróbkę powierzchni, zarówno ręcznie, jak i mechanicznie.
ZUŻYCIE
średnio zużywa się ok. 1,0 kg masy na 1 m2 na jedną warstwę, w zależności od aplikowanej grubości i jakości podłoża.
Spoinowanie płyt: średnio zużywa się ok. 0,5 kg na 1 mb połączenia płyt gipsowo-kartonowych. (zużycie zależy od grubości oraz kształtu i sposobu profilowania krawędzi płyt gipsowo-kartonowych).
GŁÓWNE PARAMETRY
- grubość warstwy: max 3 mm
- przyczepność ≥ 0,3 N/mm2
- czas wysychania: ok. 6 h
WYKONYWANIE GŁADZI
Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być: nośne, wysezonowane do stanu powietrzno-suchego - przyjmuje się, że czas sezonowania podłoży wynosi odpowiednio: - 1 tydzień na każdy cm grubości dla nowych tynków gipsowych (np. ATLAS SOLARIS), cementowych i cementowo-wapiennych, - 28 dni dla ścian i stropów betonowych. Powyższe dane dotyczą warunków standardowych (20 oC i 55% Rh). W innych warunkach czasy te mogą ulec zmianie. oczyszczone - z warstw mogących osłabić przyczepność gładzi, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby i środków antyadhezyjnych, zagruntowane - preparatem gruntującym ATLAS GRUNTOWNIK, ATLAS UNI-GRUNT ULTRA lub ATLAS UNI-GRUNT - w przypadku nadmiernej chłonności podłoża, - warstwą sczepną ATLAS GRUNTO-PLAST - gdy podłoże ma niską chłonność lub charakteryzuje się gładką powierzchnią (np. betonowe stropy i ściany).
Przygotowanie masy
Masa jest gotowa do użycia w przypadku aplikacji ręcznej. Przy aplikacji wałkiem lub aplikacji mechanicznej dopuszcza się rozcieńczenie masy czystą wodą w ilości do 2%. Bezpośrednio przed użyciem masę należy przemieszać. Należy używać mieszadeł, które nie powodują napowietrzania masy.
Nakładanie gładzi
Aplikacja wałkiem Masę należy nanosić za pomocą wałka z runem minimum 11 mm, równomiernie rozprowadzając ją po podłożu. Naniesioną warstwę wygładzić za pomocą pacy ze stali nierdzewnej.
Aplikacja pacą Masę należy nakładać równomiernie za pomocą stalowej pacy nierdzewnej, dociskając do podłoża. Nie należy przekraczać maksymalnej grubości warstwy. Kolejną warstwę masy można aplikować na dwa sposoby: - na wstępnie związaną warstwę wcześniejszą, gdy jej powierzchnia jest matowo-wilgotna co następuje zazwyczaj po około 2 godzinach przy temperaturze 20 °C i 55 % wilgotności, w przypadku chłonnego podłoża czas ten może ulec skróceniu). - po stwardnieniu warstwy wcześniejszej - jej powierzchnię przed aplikacją należy zwilżyć wodą, co zminimalizuje zjawisko powstawanie pęcherzyków przy nakładaniu.
Szlifowanie
Szlifowanie należy wykonać po całkowitym wyschnięciu powierzchni, ręcznie lub mechanicznie, za pomocą papieru ściernego lub siatek.
Bezpyłowa obróbka powierzchni
Bezpyłową obróbkę powierzchni można wykonać po stwardnieniu gładzi. Obrabianą powierzchnię należy zwilżyć wodą za pomocą spryskiwacza i zacierać ruchami okrężnymi za pomocą pacy z gąbką gumową do uzyskania powierzchni o żądanej gładkości.
Wykonanie spoinowania - z użyciem taśmy
Masę nałożyć bezpośrednio w przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi płytami, dążąc do pełnego jej wypełnienia. Po wstępnym jej związaniu, nanieść cienką warstwę masy i wkleić taśmę zbrojącą. Taśmę należy docisnąć tak, aby przylegała dokładnie i bez fałd. Następnie powierzchnię taśmy pokryć cienką warstwą masy i pozostawić do stwardnienia. Masa nadaje się również do szpachlowania główek wkrętów stosowanych do mocowania płyt.
Prace wykończeniowe
Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych powierzchnia gładzi musi być odpowiednio sucha i oczyszczona z pyłu powstałego podczas szlifowania. Malowanie i tapetowanie należy poprzedzić gruntowaniem podłoża zgodnie z zaleceniami producenta farby lub tapety. Do malowania gładzi można stosować: - farby akrylowe, np. ATLAS ecoFARBA - lateksowe, np. ATLAS optiFARBA, ATLAS proFARBA.